Svadba ako dôkaz, aneb prečo sa ľudia berú?

Autor: Evie Takancikova | 7.5.2013 o 16:34 | (upravené 7.5.2013 o 18:33) Karma článku: 4,16 | Prečítané:  906x

Máj je na svadby ako stvorený. Tak to bolo aj túto prvomájovú sobotu, kedy sme z hlavného mesta vycestovali zablahoželať novomanželom do môjho rodného mesta. Necítim sa moc pohodlne medzi ľuďmi a už vôbec nie medzi cudzími a keďže môj malý mizantrop mi to občas komplikuje, snažila som sa neurobiť si hanbu, predovšetkým, keď sa snažím na niekoho zapôsobit. Tancovalo sa, veľa sa tancovalo, spievalo a pilo, aj sa niečo porozbíjalo, omylom, ale to predsa k tomu patrí. A taká pravá slovenská svadba musí byť predsa malá džungla.

Po pár chodoch jedál, kde kvalitné a chutné predjedlo vystriedalo šunkové rolky a zopár dúškov dobrého bieleho vína, sa mi rozplietol jazyk a snažila som sa povyzvedať, kto sa komu narodil, kto tvorí pár, kto je koho brat či sestra a iné príbuzenstvá aby som sa začlenila do skupiny hostí.

Ako rada zvyknem, načala som štatisticky tému, ľudia a vzťahy, alebo prečo sa ľudia berú? Po akej dobe sa ľudia natoľko spoja alebo odcudzia, po akej dobe sa chcú brať, a po akej dobe sa má jeden vo vzťahu obávať, že už loď odplávala? Je skutočne manželstvo len formalita alebo veľký krok k záväzku ?

Tak ako každá žena, aj ja v kútiku duše túžim kráčať v bielom, k niekomu, koho skutočne potrebujem vo svojom živote. Ale je si človek naozaj istý niečím v dnešnej dobe aj po takomto veľkom kroku?

Prečo niektoré filmy končia po dlhom odlúčení dvoch ľuďí šťastne, ale pritom nevieme či to, začo toľko bojovali, nestroskotalo na niečom banálnom ? Na nevybúrených hormónoch muža, či večnej nespokojnosti ženy ? A rovnako hlúpe, je si myslieť, že manželstvo je istota. Ľudia utekajú od záväzkov a možu byť akokoľvek pevné.

Dostalo sa mi aj odpovede, kedy sa asi o tri roky mladšia žena hrnie do manželstva, s tým, že si túži založiť rodinu, "manželstvo z rozumu" povedala po pár pohárikoch. Žiadne nútenie a obmedzovanie existencie druhého partnera.

Každý má právo na názor, avšak problém nastáva, keď sa tieto dva názory nezhodujú. Tu sa nerozprávame o kúpe novej sedačky či zamlčaní tejto témy „veď nato je ešte čas“, nejde iba o jednotlivca či konkrétny pár ale aj o rodinu, príbuzných, vierovyznanie či financie, respektívne to načom si človek zakladá, na rešpekte. Pokiaľ sa vzťah nevyvíja ani vo fáze manželstva, či počas neho, vzťah je na mŕtvom bode a aj manželstvo a to vedie k zániku.

Veľa odpovedí sa mi dostalo aj po prečítaní knihy Nevyšlapanou cestou od M. Scott Pecka a nikdy nezabudnem na tieto slova:

 

Milujte se navzájem, ale nečiňte si z lásky pouta:

Nechť je láska spíše mořem, vlnícím se mezi břehy vašich duší.

Plňte si vzájemně své číše, ale nepijte z jediné číše.

Dávejte si vzájemně ze svého chleba, ale nejezte vždy jen z téhož krajíce.

Zpívejte, tančete a radujte se spolu, ale dopřejte jeden druhému, aby byl sám,

právě tak, jak jsou samy struny loutny, i když se všechny zachvívají stejnou melodií.

A stůjte při sobě, ale ne příliš blízko sebe:

Neboť pilíře chrámu stojí odděleně

A dub neroste ve stínu cypřiše, ani cypřiš ve stínu dubu.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Náhorný Karabach chce byť veľmocou. Vďaka jeseterom

Chovajú jesetery a chcú sa stať kaviárovou mocnosťou. Zásah z frontovej línie prežili len statočné ryby.

DOMOV

Sťal dve hlavy chobotnice, ale na silných mužov Smeru si netrúfol

Mantinely vidno pri riaditeľoch nemocníc.

EKONOMIKA

Môžu vám zvýšiť cenu uprostred viazanosti, ako to urobilo UPC?

Aj keď človek podpíše viazanosť, nemá istotu, že ju aj dokončí.


Už ste čítali?